Kulla ostmine

Kulla ostmine võib tunduda keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne. Siin on mõned põhitõed, mida peate teadma, kui soovite kulda osta.

Aufortil on pakkumisel erinevat tüüpi kulda. Kasuta sooduskoodi “investeerimiskuld” ning säästa 50% teenustasudelt.

Aufort kullakonto

Kuidas kulda osta?

Kulla ostmiseks on mitu võimalust. Saate osta kulda kullakauplustest, pankadest või investeerimisfondidest. Kui soovite osta kulda kullakauplusest, peate kõigepealt leidma usaldusväärse kullakaupleja. Veenduge, et kullakaupleja oleks usaldusväärne ja omaks head mainet. Kui soovite osta kulda pangast, peate ühendust võtma oma pangaga ja küsima, millised on nende kulla ostu võimalused. Kui soovite osta kulda investeerimisfondist, peate kõigepealt valima sobiva fondi ja seejärel ostma selle fondi osakuid.

Kullaproov

Kullaproov on kulla puhtuse mõõtmise meetod. Kullaproov näitab, kui palju kulda on kullatoote koostises. Kullaproovi mõõdetakse karati järgi, mis tähendab, et 24-karaadine kuld on 100% puhast kulda. Kui soovite osta kullatooteid, on oluline teada, millises kullaproovis need on valmistatud. Kõige tavalisemad kullaproovid on 14-karaadine ja 18-karaadine kuld.

Kuldplaat

Kuldplaat on üks võimalus kulla ostmiseks. Kuldplaadid on õhukesed kullakihid, mis on kantud teise metalli pinnale. Kuldplaadid on tavaliselt odavamad kui puhtast kullast valmistatud tooted. Kui soovite osta kuldplaati, peate teadma, millises kullaproovis see on valmistatud ja milline on selle kaal.

Investeeringu Tüübid

Kulla ostmine on üks viis, kuidas investeerida oma raha. Kuid lisaks kulda ostmisele on ka teisi investeerimisvõimalusi, mida kaaluda. Siin on mõned investeeringu tüübid, mida võiksite kaaluda:

Väärismetallid

Kuld on ainult üks väärismetallidest, mida saate osta. Teised populaarsed väärismetallid hõlmavad hõbedat, plaatina ja palladiumi. Kõik need metallid on väärtuslikud ja neid saab kasutada investeerimiseks.

Krüptoraha

Krüptoraha on kaasaegne investeerimisvõimalus, mis on viimastel aastatel populaarsust kogunud. Krüptorahad nagu Bitcoin on digitaalsed valuutad, mida saab osta ja müüa. Need valuutad on tuntud oma volatiilsuse poolest, kuid võivad samuti olla tulusad investeeringud.

Aktsiad

Aktsiad on ettevõtete osad, mida saate osta. Kui ettevõte läheb hästi, võib aktsia väärtus tõusta, võimaldades teil teenida kasumit. Kuid aktsiad on ka riskantsemad kui mõned teised investeeringud ja võivad kaotada väärtust.

ETF-id

ETF-id ehk börsil kaubeldavad fondid on investeerimisfondid, mida saab osta ja müüa nagu aktsiaid. Need fondid koosnevad tavaliselt mitmest erinevast varaklassist, nagu näiteks aktsiad, võlakirjad ja toorained. ETF-id võivad olla hea võimalus oma investeeringute hajutamiseks.

Kuldmündid

Kuldmündid on füüsilised kullast mündid, mida saab osta ja müüa. Need mündid võivad olla nii numismaatilised kui ka investeerimiskullaks. Numismaatilised mündid on tavaliselt haruldased ja neil on lisaks kulla väärtusele ka kogumisväärtus. Investeerimiskullaks loetakse kuldmündid, mille puhta kulla sisaldus on vähemalt 900 tuhandikku kaaluosa ja mida ei müüda numismaatilisel eesmärgil.

Konto ja Platvormid

Kulla ostmine on lihtne ja mugav, kui kasutate sobivat platvormi ja avate kullakonto. Kullakonto võimaldab teil hoida oma raha kullas turvaliselt ja lihtsalt ning kaubelda kullaga igal ajal. Siin on mõned platvormid, mida võiksite kaaluda:

AufortGold

AufortGold on üks lihtsamaid ja turvalisemaid viise kulla ostmiseks ja hoidmiseks. See pakub kullakontot, mille abil saate osta ja müüa kuldinvesteeringuid. Kullakonto võimaldab teil hoida oma kullaomandust turvalises varahoidlas ja kaubelda kullaga igal ajal. AufortGold on ka hea valik, kui soovite kaitsta oma sääste inflatsiooni eest.

Tavid

Tavid on üks suurimaid kulla- ja hõbedaturgude ettevõtteid Eestis ning pakub erinevaid investeerimisvõimalusi, sealhulgas kulla ostmist ja müümist. Tavid pakub ka kullakontot, mis võimaldab teil hoida oma kullaomandust turvalises varahoidlas ja kaubelda kullaga igal ajal. Lisaks pakub Tavid ka füüsilist kullakaupa, mida saate osta ja müüa nende kontorites.

Kauplemisplatvormid

Kui soovite kaubelda kullaga aktiivselt, võiksite kaaluda kauplemisplatvorme nagu MetaTrader. MetaTrader on üks populaarsemaid kauplemisplatvorme, mis võimaldab teil kaubelda kullaga ning jälgida turu trende ja hinnamuutusi. MetaTrader pakub ka erinevaid tööriistu ja indikaatoreid, mis võivad aidata teil oma kauplemisotsuseid teha.

Riskide Hindamine

Kulla ostmine võib olla kasulik investeering, kuid see sisaldab ka riske. Enne kulla ostmist on oluline hindamaks oma riskitaluvust ja mõista kulla volatiilsust.

Riskitaluvus

Enne kulla ostmist on oluline hinnata oma riskitaluvust. Kui olete valmis võtma suuremaid riske, võite kaaluda kulla ostmist. Kui teie riskitaluvus on madalam, peaksite kaaluma alternatiivseid investeeringuid, mis on vähem volatiilsed.

Volatiilsus

Kulla hind on tuntud oma volatiilsuse poolest. Kulla hind võib lühikese aja jooksul kõikuda suurel määral. Kulla hinna kõikumised võivad olla tingitud erinevatest teguritest, näiteks inflatsioonist, majanduslikust ebakindlusest ja geopoliitilistest sündmustest.

Pankrott

Kulla ostmine ei taga alati kasumit. Kui kulla hind langeb, võib see põhjustada suuri kahjusid. Enne kulla ostmist on oluline mõista, et kulla hind võib langeda ja kaaluda võimalikke riske.

Finantsinstrumendid

Kulda investeerimiseks on mitmeid finantsinstrumendid, mida saate kasutada. Siin on mõned neist:

CFD-d

CFD-d ehk hinnavahelepingud on finantsinstrumendid, mis võimaldavad teil spekuleerida kulla hinna muutustega ilma tegeliku kulla ostmiseta. CFD-dega kauplemine võib olla riskantne, kuna kulla hind võib kiiresti muutuda ja te võite kaotada oma investeeringu. Seetõttu on soovitatav, et enne CFD-dega kauplemist uuriksite hoolikalt nende toimimist ja riske.

Tuletisinstrumendid

Tuletisinstrumendid on finantsvahendid, mis tuletuvad kulla hinna muutustest. Need võivad hõlmata kullafutuure, optsioone ja muid sarnaseid tooteid. Tuletisinstrumentidel kauplemine nõuab tavaliselt suuremat kapitali ja kogemusi kui CFD-dega kauplemine.

Börsil kaubeldavad fondid

Börsil kaubeldavad fondid ehk ETF-id on investeerimisfondid, mis jälgivad kulla hinna muutusi. ETF-id võimaldavad teil investeerida kullasse, kuid ilma tegeliku kulla ostmiseta. ETF-dega kauplemine on tavaliselt lihtsam kui CFD-de või tuletisinstrumentidega kauplemine.

Kullatootjate aktsiad

Kullatootjate aktsiad on aktsiad kullakaevandusettevõtetes. Need aktsiad võivad olla seotud kulla hinnaga, kuid võivad olla mõjutatud ka muudest teguritest, nagu ettevõtte finantsseisund ja juhtimine.

Investeerimisstrateegiad

Kui olete otsustanud investeerida kullasse, on oluline mõelda oma investeerimisstrateegiale. Siin on mõned võimalused, mida võiksite kaaluda.

Portfell

Kui soovite hajutada oma riske, võiksite kaaluda kulla lisamist oma portfelli. See võib aidata kaitsta teie investeeringuid ebakindlate majandustingimuste korral. Kuid pidage meeles, et kulla hind võib kõikuda ja see ei pruugi alati olla parim valik.

Nutiportfellid

Nutiportfellid on investeerimisplatvormid, mis võimaldavad teil investeerida kullasse väiksemate summade kaupa. See võib olla hea võimalus, kui soovite alustada väikeste investeeringutega ja hajutada riske.

Autoinvest

Kui soovite investeerida kullasse regulaarselt, võiksite kaaluda autoinvesteerimise võimalust. See võimaldab teil automaatselt investeerida kindla summa kullasse kindlal ajavahemikul.

Sotsiaalne kauplemine

Sotsiaalne kauplemine võimaldab teil jälgida teiste investorite strateegiaid ja kaubelda nende järgi. See võib olla hea võimalus, kui soovite õppida teiste investorite käitumisest ja strateegiatest. Kuid pidage meeles, et teiste investorite strateegiad ei pruugi alati olla teie jaoks sobivad.

Pidage meeles, et igal investeerimisstrateegial on oma eelised ja puudused. Enne investeerimisotsuse tegemist kaaluge hoolikalt oma eesmärke ja riskitaluvust ning tutvuge erinevate võimalustega.

Hind ja Maksumus

Kulla hind on pidevas muutumises ning selle määramisel on mitmeid tegureid, mis mängivad rolli. Üks peamisi tegureid on maailmaturu kulla hind. Sellele lisanduvad aga ka muud kuluga seotud kulud nagu komisjonitasu ja hoiustamiskulud.

Kulla hind võib erineda sõltuvalt sellest, millist tüüpi kulda soovite osta. Näiteks võib füüsilise kulla hind erineda kulla hinna erinevatel platvormidel. Samuti võib hinnavahe olla erinev, kui soovite osta kulda müntide või kullatükkide kujul.

Lisaks kulla hinna erinevustele võib ka komisjonitasu erineda erinevate kullamüüjate vahel. Seetõttu on oluline uurida erinevate kullamüüjate hindu ja nende pakutavaid teenuseid.

Kui soovite investeerida kullasse, tasub kaaluda ka hoiustamiskulusid. Kulla hoiustamine võib olla kulukas, kui soovite hoida suuremat kogust kulda. Seega on oluline uurida erinevate hoiustamisvõimaluste hindu ja nende pakutavaid teenuseid.

Kui ostate kulla investeerimise eesmärgil, tasub kaaluda ka dividende. Mõned kullafondid pakuvad dividende, mis võivad olla lisaks kulla hinnatõusule veel üks viis investeeringust kasu saada.

Investeerimiskonto Tüübid

Kui soovite investeerida kulda, on investeerimiskonto üks võimalus, kuidas seda teha. Eestis on mitmeid investeerimiskonto tüüpe, millest saate valida vastavalt oma eelistustele ja vajadustele. Siin on mõned konto tüübid, mida võiksite kaaluda:

Demokonto

Demokonto on konto, mis võimaldab teil kaubelda virtuaalse rahaga. See on kasulik võimalus, kui soovite proovida oma kauplemisoskusi ilma reaalse raha riskita. Demokonto võib olla ka hea võimalus tutvuda investeerimiskontoga ja selle funktsioonidega enne päris raha investeerimist.

Kullakonto

Kullakonto on konto, mis võimaldab teil investeerida kulda. Kullakonto avamisel tuleb tavaliselt tasuda avamistasu ja hoiustamistasu. Kullakonto võib olla sobiv valik, kui soovite investeerida kulda, kuid ei soovi kulda ise hoiustada.

Hoiukonto

Hoiukonto on konto, mis võimaldab teil hoiustada oma raha. Hoiukonto on tavaliselt madala riskiga investeering, kuna see pakub madalat tootlust. Hoiukonto võib olla hea valik, kui soovite hoida oma raha turvaliselt ja teha madala riskiga investeeringuid.

Rahalised Tehingud

Kui soovid kulda osta, pead kindlasti teadma, millised rahalised tehingud on selleks vajalikud. Siin on mõned võimalused, mida saad kasutada:

Osta kulda otse

Kui soovid osta füüsilist kulda, võid minna kullapoodi või -kauplusse ning osta kuldmünte või -plaate. Enne ostmist veendu, et müüja on usaldusväärne ja kuld on sertifitseeritud. Kulla hind sõltub turuolukorrast ja kulla kaalust.

Investeeri kulda ETF-idesse

Kui soovid investeerida kulda, kuid ei soovi osta füüsilist kulda, võid investeerida kulla ETF-idesse. Kulla ETF-id järgivad kulla hinda, paljud fondid aga suisa omavad ise füüsilist kulda. Sisuliselt saad sa niimoodi kulda osta ilma, et ise füüsiliselt kulda omaksid (selle asemel kuulud hoopis “kullafondi”).

Osta kulda aktsiate kaudu

Kui soovid osta kulda aktsiate kaudu, saad seda teha kullakaevandusi, kulla kaevandamisega seotud ettevõtteid või kullatööstusega seotud ettevõtteid ostes. Kuid enne ostmist uuri kindlasti ettevõtte tausta ja finantsseisu.

Osale IPO-s

Kui soovid osaleda kulla kaevandamise ettevõtte IPO-s, saad osta nende aktsiaid enne, kui ettevõte börsile läheb. Kuid enne investeerimist uuri kindlasti ettevõtte finantsseisu ja tulevikuplaane.

Kauple kullaga Forex turul

Kui soovid kaubelda kullaga Forex turul, saad seda teha kulla CFD-de (contract for difference) abil. Kuid enne kauplemist uuri kindlasti riskid ja kauplemistingimused.

Geograafilised Erinevused

Kulla ostmise protsess võib erineda sõltuvalt sellest, millises riigis te asute. Siin on mõned geograafilised erinevused, mida peaksite arvestama:

Eesti

Eestis on kulla ostmisel ja müümisel kehtestatud mõned seadused, mida peate järgima. Näiteks, kui soovite osta või müüa kuld- või hõbetooteid summas üle 10 000 euro, on Eesti kullakauplejatel seadusest tulenev kohustus tuvastada klient isikut tõendava dokumendi alusel. Samuti tuleb arvestada käibemaksuga, mis on 20%.

Kulda saate osta Eestis nii füüsiliselt kui ka interneti kaudu. Kullakauplustes müüakse tavaliselt investeerimiskulda, mis on kõrge puhtusastmega ja mida saab hõlpsalt müüa tagasi. Interneti kaudu kulda ostes peate olema ettevaatlik ja kontrollima müüja mainet ning turvalisust.

Muud Tähtsad Mõisted

Kulla ostmisel on oluline mõista ka mõningaid teisi mõisteid ja faktoreid, mis võivad mõjutada sinu investeeringut.

Inflatsioon

Inflatsioon on majanduse üldine hinnataseme tõus. Kuna kuld on füüsiline vara, mida ei saa lihtsalt luua, võib see olla hea kaitse inflatsiooni vastu. Kuld on väärtuslik ka siis, kui raha väärtus väheneb.

Aktsiaturg

Kulla hind võib olla seotud ka aktsiaturuga. Kui aktsiaturg langeb, võib kulla hind tõusta, kuna investorid otsivad turvalisemat varasse investeerimist.

Kaevandamine

Kulla hind võib mõjutada ka kaevandamisega seotud probleemid, nagu kaevandamise kulud ja kättesaadavus. Kui kaevandamine muutub kulukamaks, võib kulla hind tõusta.

Intressimäärad

Intressimäärad võivad mõjutada ka kulla hinda. Kui intressimäärad tõusevad, võib kulla hind langeda, kuna investorid võivad otsida kõrgema tootlusega investeeringuid.

Euro

Kulla hind võib olla seotud ka euroga. Kuna kuld on rahvusvaheline vara, võib euro väärtuse muutus mõjutada ka kulla hinda.

Pank

Kulla ostmisel on oluline valida usaldusväärne ja mainekas pank või investeerimisfirma. Veendu, et pank või investeerimisfirma on reguleeritud ja litsentseeritud vastavalt seadustele.

Investeerimiskuld

Investeerimiskuld on spetsiaalselt toodetud kuld, mida kasutatakse investeerimiseks. See on tavaliselt saadaval mündi või plaadi kujul ja sellel on kindel kaal ja puhtus.

Copytrading Süsteem

Copytrading süsteemid võivad olla kasulikud ka kulla ostmisel. Need süsteemid võimaldavad sul jälgida ja kopeerida teiste edukate investorite tehinguid.

Aktsia

Kulla hind võib olla seotud ka kulla kaevandamisega seotud ettevõtete aktsiatega. Kui kulla hind tõuseb, võivad ka kaevandamisega seotud ettevõtete aktsiad tõusta.